اسامی نامزدهای نهایی جشنواره فیلم فجر اعلام شد

«تنگه ابوقریب» و «مغزهای کوچک زنگ‌زده» پیشتاز نامزدی جشنواره

با حضور دبیر جشنواره فیلم فجر و داوران مسابقه سودای سمیرغ اسامی نامزدهای نهایی جشنواره فیلم فجر اعلام شد. «تنگه ابوقریب» و «مغزهای کوچک زنگ‌زده» با یازده نامزدی پیشتاز شدند و پس از آنها «دارکوب»، «به وقت شام» و «عرق سرد» قرار گرفتند. از شگفتی های این لیست نامزدی دو بازیگر زن اول از یک فیلم است که سارا بهرامی و مهناز افشار هر دو برای بازی در نقش اول زن در «دارکوب» نامزد شده اند.

تعداد نامزدها در رشته‌های مختلف ثابت نیست یعنی در بعضی رشته‌ها پنج، بعضی دیگر شش و حتی در مواردی هفت نامزد اعلام شده است. «لاتاری» فیلم جنجالی جشنواره به طور کل در نامزدی ها نادیده گرفته شده است و در بخش بهترین جلوه‌های بصری نامزد مشترک شده است.

به گزارش ستاد خبری جشنواره فیلم فجر، مراسم اختتامیه که محمد حمیدی‌مقدم کارگردانی و رضا رشیدپور اجرای آن را بر عهده دارند، شامگاه یکشنبه ۲۲ بهمن از ساعت ۱۹ از طریق برنامه «سینما آی فیلم» شبکه تلویزیونی آی‌فیلم و ویژه برنامه «کافه هنر» رادیو ایران به صورت زنده پخش خواهد شد.

اسامی نامزدهای سی‌وششمین جشنواره فیلم فجر به شرح زیر است:

 نامزدهای بهترین جلوه‌های بصری
۱- بمب (محمد لطفعلی)
۲- به وقت شام (سیدهادی اسلامی)
۳- تنگه ابوقریب (حسن ایزدی، جواد مطوری، محمد برادران، محسن خیرآبادی)
۴- چهارراه استانبول (فرید ناصر فصیحی)
۵- سرو زیر آب (محمد خاکزاد)
۶- لاتاری و ماهورا (سینا قویدل)

 نامزدهای بهترین جلوه‌های ویژه میدانی
۱- بمب (عباس شوقی)
۲- به وقت شام (محسن روزبهانی)
۳- تنگه ابوقریب (محسن روزبهانی)
۴- سرو زیر آب (محسن روزبهانی)
۵- ماهورا (حمید رسولیان)

 نامزدهای بهترین چهره‌پردازی
۱- تنگه ابوقریب (سعید ملکان)
۲- چهارراه استانبول (عباس عباسی)
۳- دارکوب (فاطمه کمالی، زهرا کمالی)
۴- شعله‌ور (مهرداد میرکیانی)
۵- کامیون (بابک اسکندری)

 نامزدهای بهترین طراحی لباس
۱- بمب (سارا خالدی‌زاده)
۲- خجالت نکش (رعنا امینی)
۳- سوء تفاهم (سارا سمیعی)
۴- شعله‌ور (سوسن نوروزی)
۵- مغزهای کوچک زنگ‌زده (مارال جیرانی)

 نامزدهای بهترین طراحی صحنه
۱- بمب (محسن شاه‌ابراهیمی)
۲- تنگه ابوقریب (محمدرضا شجاعی)
۳- دارکوب (آیدین ظریف)
۴- سرو زیر آب (عباس بلوندی)
۵- سوء تفاهم (کیوان مقدم)

 نامزدهای بهترین صدابردار
۱- بمب (ایرج شهزادی)
۲- به وقت شام (طاهر پیشوایی)
۳- تنگه ابوقریب (رشید دانشمند)
۴- سوء تفاهم (مهران ملکوتی)
۵- مغزهای کوچک زنگ‌زده (مهران ملکوتی)

نامزدهای بهترین صداگذار
۱- امپراطور جهنم (بهمن بنی‌اردلان)
۲- به وقت شام (علیرضا علویان)
۳- تنگه ابوقریب (امیرحسین قاسمی)
۴- شعله‌ور (امین شریفی، بابک شکیبا)
۵- مغزهای کوچک زنگ‌زده (علیرضا علویان)

نامزدهای بهترین موسیقی متن
۱- به وقت شام (کارن همایونفر)
۲- بمب (النی کاریندرو)
۳- تنگه ابوقریب (حامد ثابت)
۴- دارکوب (بهزاد عبدی)
۵- شعله‌ور (سهراب پورناظری)
۶- عرق سرد (کارن همایونفر)

نامزدهای بهترین تدوین
۱- به وقت شام (مهرداد خوشبخت)
۲- دارکوب (فرامرز هوتهم)
۳- عرق سرد (بهرام دهقانی، محمد نجاریان)
۴- کامیون (مصطفی خرقه‌پوش)
۵- مغزهای کوچک زنگ‌زده (مهدی سعدی)

نامزدهای بهترین فیلمبرداری
۱- بمب (محمود کلاری)
۲- تنگه ابوقریب (حمید خضوعی ابیانه)
۳- سرو زیر آب (علیرضا زرین‌دست)
۴- عرق سرد (فرشاد محمدی)
۵- مغزهای کوچک‌ زنگ‌زده (پیمان شادمانفر)

نامزدهای بهترین نقش مکمل مرد
۱- پژمان جمشیدی برای فیلم سوء تفاهم
۲- جمشید هاشم‌پور برای فیلم دارکوب
۳- سیامک انصاری برای فیلم بمب
۴- فرهاد اصلانی برای فیلم مغزهای کوچک زنگ‌زده
۵- مسعود کرامتی برای فیلم چهارراه استانبول
۶- نوید پورفرج برای فیلم مغزهای کوچک‌ زنگ‌زده

نامزدهای بهترین نقش مکمل زن
۱- سحر دولتشاهی برای فیلم‌های عرق سرد، چهارراه استانبول
۲- لیلی رشیدی برای فیلم عرق سرد
۳- نگار عابدی برای فیلم دارکوب
۴- هدی زین‌العابدین برای فیلم‌ عرق سرد

نامزدهای بهترین نقش اول مرد
۱- امیر جدیدی برای فیلم‌های تنگه ابوقریب، عرق سرد
۲- امین حیایی برای فیلم شعله‌ور
۳- بابک حمیدیان برای فیلم سرو زیر آب
۴- رضا عطاران برای فیلم مصادره
۵- سعید آقاخانی برای فیلم کامیون
۶- نوید محمدزاده برای فیلم مغزهای کوچک زنگ‌زده

نامزدهای بهترین نقش اول زن
۱- باران کوثری برای فیلم عرق سرد
۲- سارا بهرامی برای فیلم دارکوب
۳- شبنم مقدمی برای فیلم خجالت نکش
۴- ماهور الوند برای فیلم چهارراه استانبول
۵- مهناز افشار برای فیلم دارکوب
۶- هانیه توسلی برای فیلم سوء تفاهم

نامزدهای بهترین فیلمنامه
۱- بمب (پیمان معادی)
۲- سرو زیر آب (محمدعلی باشه آهنگر،  حامد باشه آهنگر)
۳- شعله‌ور (هادی مقدم‌دوست، حمید نعمت‌اله)
۴- کامیون (کامبوزیا پرتوی)
۵- مغزهای کوچک زنگ‌زده (هومن سیدی)

نامزدهای بهترین کارگردانی
۱- به وقت شام به کارگردانی ابراهیم حاتمی‌کیا
۲- تنگه ابوقریب به کارگردانی بهرام توکلی
۳- دارکوب به کارگردانی بهروز شعیبی
۴- سرو زیر آب به کارگردانی محمدعلی باشه آهنگر
۵- کامیون به کارگردانی کامبوزیا پرتوی
۶- مغزهای کوچک زنگ‌زده به کارگردانی هومن سیدی

نامزدهای بهترین فیلم
۱- بمب به تهیه‌کنندگی پیمان معادی و احسان رسول‌اف
۲- به وقت شام به تهیه‌کنندگی محمد خزاعی
۳- تنگه ابوقریب به تهیه‌کنندگی سعید ملکان
۴- دارکوب به تهیه‌کنندگی سیدمحمود رضوی
۵- سرو زیر آب به تهیه‌کنندگی سیدحامد حسینی
۶- کامیون به تهیه‌کنندگی کامبوزیا پرتوی
۷- مغزهای کوچک زنگ‌زده به تهیه‌کنندگی سعید سعدی

اسامی نامزدهای نهایی جشنواره فیلم فجر اعلام شد