۴ جایزه سهم «لیدی برد» از انجمن ملی منتقدین فیلم آمریکا

«لیدی برد» پیشتاز جوایز انجمن ملی منتقدین فیلم آمریکا

«لیدی برد» (Lady Bird) اولین تجربه کارگردانی گرتا گرویگ جایزه بهترین فیلم را از انجمن ملی منتقدین فیلم آمریکا دریافت کرد. این فیلم در سه بخش بهترین کارگردان، فیلمنامه (گرتا گرویگ) و بازیگر زن مکمل (لوری متکاف) نیز موفق به دریافت جایزه شد. «لیدی برد» که اولین بار در دنیا در جشنواره تورنتو روی پرده رفت، در ساکرامنتو، کالیفرنیا روایت می‌شود و درباره‌ی دوران بلوغ یک دانش‌آموز دبیرستانی (رونان) و رابطه‌ی آشفته‌اش با مادرش (میت کالف) است. سیرشا رونان بازیگر اصلی فیلم «لیدی برد» نیز پس از سلی هاوکینز برای فیلم «شکل آب»، در جایگاه دوم بهترین بازیگران نقش اصلی زن از نگاه انجمن ملی منتقدین آمریکا قرار گرفت.

جامعه ملی منتقدان فیلم در سال ۱۹۶۶ تأسیس شد و پالین کیل، جو مورگنسترن، ریچارد شیکل و هالیس آلپرت از موسسان آن بودند. این جامعه در حال حاضر متشکل از ۵۹ منتقد فیلم از سراسر ایالات متحده از جمله منتقدان روزنامه‌های مهم در لس آنجلس، بوستون، نیویورک، فیلادلفیا و دنور شامل وال استریت جورنال، کریستین ساینس مانیتور، نیویورکر، ویلیج وویس، ان‌پی‌آر همین‌طور سایت‌های آنلاین مهم است. جاستین چانگ از لس آنجلس تایمز رئیس جامعه ملی منتقدان فیلم است.

فهرست برندگان پنجاه و دومین دوره‌ی جوایز انجمن ملی منتقدین فیلم آمریکا

بهترین فیلم: “لیدی برد”

انتخاب‌های بعدی: “برو بیرون”، “رشته خیال”

بهترین کارگردان: گرتا گرویگ، “لیدی برد”

انتخاب‌های بعدی: پل تامس اندرسن، “رشته خیال”، جردن پیلی، “برو بیرون”

بهترین بازیگر مرد: دانیل کالویا، “برو بیرون”

انتخاب‌های بعدی: دانیل دی-لوییس، “رشته خیال”، تیموتی شالامه، “با اسم خودت به من زنگ بزن”

بهترین بازیگر زن: سالی هاوکینز، “شکل آب” و “شکل آب”

انتخاب‌های بعدی: سرشا رونان، “لیدی برد”، سینتیا نیکسن، “یک شوق آرام” و فرانسیس مکدورمند، “سه بیلبورد بیرون ابینگ، میزوری”

بهترین بازیگر مرد مکمل: ویلم دافو، “پروژه فلوریدا”

انتخاب‌های بعدی: مایکل استولبارگ، “با اسم خودت به من زنگ بزن”، “شکل آب” و “پست” و سام راک‌ول، “سه بیلبورد بیرون ابینگ، میزوری”

بهترین بازیگر زن مکمل: لوری متکاف، “لیدی برد”

انتخاب‌های بعدی: لزلی منویل، “رشته خیال”، آلیسن جنی، “من، تونیا”

بهترین فیلمنامه: “لیدی برد”، گرتا گرویگ

انتخاب‌های بعدی: “برو بیرون”، جردن پیلی، “رشته خیال”، پل تامس اندرسن

بهترین فیلمبرداری: “بلید رانر ۲۰۴۹″، راجر دیکنز

انتخاب‌های بعدی: “دانکرک”، هویته فان هویتما، “پروژه فلوریدا”، الکسیس زابه

بهترین فیلم خارجی‌زبان: “فارغ‌التحصیلی”، کریستیان مونجیو (رومانی)

انتخاب‌های بعدی: “چهره‌ها، مکان‌ها”، آنیس واردا (فرانسه)، “۱۲۰ ضربان در دقیقه”، رابین کامپیو (فرانسه)

بهترین فیلم غیرداستانی: “چهره‌ها، مکان‌ها”

انتخاب‌های بعدی: “اکس لیبریس: کتابخانه عمومی نیویورک”، “داوسن سیتی: زمان مسدودشده”

جایزه ویژه برای فیلمی که هنوز در آمریکا اکران نشده است: “رد پا”، آگنیشکا هولاند (لهستان)

بهترین فیلم تجربی: “Good Luck”، بن راسل

جایزه میراث فیلم: “از هر لحاظ: سینمای زنان سیاه‌پوست ۱۹۹۱-۱۹۷۰″، بی‌ای‌ام‌سینماتک

جایزه میراث فیلمدان تالبوت برای اقدامات ابتکاری خود به عنوان یک پخش‌کننده و آوردن سینمای جهان به ایالات متحده

۴ جایزه سهم «لیدی برد» از انجمن ملی منتقدین فیلم آمریکا