برندگان جشنواره «حافظ» به صورت غیرحضوری معرفی شدند

معرفی برندگان بیستمین جشنواره «حافظ»

چند وقتی می شود که بیشتر سازندگان فیلم و سریال و تولید کنندگان رسانه ای با مشکلات زیادی برای ساخت آثار خود مواجه شدند . شیوع ویروس چینی کرونا در چند ماه گذشته ضررهای بسیاری به این سازندگان و سینماگران زده است . این در حالی است که اکثر جشنواره های جهانی و از جمله جشنواره های داخلی نیز از این اتفاق به دور نبودند . طبق آخرین اخبار از سینما و تلویزیون به تازگی جشنواره «حافظ» به صورت غیرحضوری برگزار شد .

نمایی از فیلم سینمایی «سرخپوست»

نمایی از فیلم سینمایی «سرخپوست»

این خبر در حالی منتشر شد که پیش از این قرار بود ، این جشن به‌دلیل شیوع گسترده ویروس کرونا منتفی شود ولی پس از آن برگزارکنندگان جشنواره تصمیم گرفتند که این جشن سالانه را به‌صورت آنلاین و زنده برگزار و پخش کنند، اما در یک حرکت غیر منتظره امید معلم، دبیر جشن حافظ از لغو پخش زنده جشن خبر داد. به‌این‌ترتیب بیستمین جشن حافظ به‌صورت آنلاین برگزار نشد اما در آینده نسخه‌ای ویدیویی از آن منتشر خواهد شد. همچنین در چند روز گذشته فهرستی از آن منتشر شد که براساس آن فیلم‌هایی انتخاب شدند که از نوروز ۹۸ تا ۹۹ در سینماهای ایران به نمایش درآمده‌اند. در فهرست پیش‌رو شاهد درخشش فیلم سینمایی «سرخپوست» ساخته نیما جاویدی هستیم، فیلمی که در تمامی بخش‌ها به‌غیر از بخش «نشان عباس کیارستمی» نامزد دریافت جایزه شده است. بیستمین جشن حافظ در تاریخ ۲۵ مرداد به دبیری امید معلم به صورت غیر حضوری برگزار شد.

فهرست برندگان جشنواره «حافظ» به شرح زیر است

بهترین فیلم

سرخپوست (تهیه‌کننده: مجید مطلبی)
درخونگاه (تهیه‌کننده: منصور سهراب‌پور)
شبی که ماه کامل شد (تهیه‌کننده: محمدحسین قاسمی)
طلا (تهیه‌کنندگان: رامبد جوان و محمد شایسته)
قسم (تهیه‌کنندگان: الهام غفوری و جلیل شعبانی)
قصر شیرین (تهیه‌کننده: رضا میرکریمی)
ماجرای نیمروز ۲: رد خون (تهیه‌کننده: سید محمود رضوی)
جهان با من برقص (تهیه‌کننده: محمدرضا تخت‌کشیان)

بهترین کارگردانی

نیما جاویدی (سرخپوست)
سیاوش اسعدی (درخونگاه) (جایزه ویژه هیئت داوران)
نرگس آبیار (شبی که ماه کامل شد)
محسن تنابنده (قسم)
پرویز شهبازی (طلا)
رضا میرکریمی (قصر شیرین)
محمدحسین مهدویان (ماجرای نیمروز ۲: رد خون)

بهترین فیلمنامه

شبی که ماه کامل شد (نرگس آبیار و مرتضی اصفهانی)
جهان با من برقص (سروش صحت و ایمان صفایی)
سرخپوست (نیما جاویدی)
طلا (پرویز شهبازی)
قصر شیرین (محسن قرایی و محمد داوودی)
ماجرای نیمروز ۲: رد خون (ابراهیم امینی و حسین تراب‌نژاد)

بهترین بازیگر مرد

نوید محمدزاده (سرخپوست)
هوتن شکیبا (شبی که ماه کامل شد)
حامد بهداد (قصر شیرین)
پرویز پرستویی (مطرب)
هادی حجازی‌فر (ماجرای نیمروز ۲: رد خون)
بابک حمیدیان (مسخره‌باز)
امین حیایی (درخونگاه)
آرمین رحیمیان (شبی که ماه کامل شد)
جواد عزتی (ماجرای نیمروز ۲: رد خون)
فرامرز قریبیان (خروج)
میلاد کی‌مرام (امیر)
علی نصیریان (مسخره‌باز)

بهترین بازیگر زن

الناز شاکردوست (شبی که ماه کامل شد)
ژاله صامتی (درخونگاه)
مهناز افشار (قسم)
پریناز ایزدیار (سرخپوست)
پانته‌آ پناهی‌ها (درخونگاه)
ندا جبرائیلی (کارت پرواز)
نگار جواهریان (طلا)
سحر دولتشاهی (امیر)
ژیلا شاهی (قصر شیرین)
فرشته صدرعرفایی (شبی که ماه کامل شد)
بهنوش طباطبایی (ماجرای نیمروز ۲: رد خون)
الهام کردا (به دنیا آمدن)

بهترین موسیقی متن

آخرین داستان (کریستف رضاعی)
بی‌وزنی (پیام آزادی)
درخونگاه (فرزین قره‌گوزلو)
سرخپوست (رامین کوشا)
شبی که ماه کامل شد (مسعود سخاوت‌دوست)
ماجرای نیمروز ۲: رد خون (حبیب خزایی‌فر)

بهترین ترانه تیتراژ

از یادها رفته (رضا یزدانی)، قطعه «عشقت» (ترانه‌سرا: مهدی ایوبی، آهنگساز: میلاد بابایی)
آخرین داستان (شهرام ناظری)، قطعه «آخرین داستان» (آهنگساز: فرید الهامی)
برادر جان (سالار عقیلی)، قطعه «برادر جان» (ترانه‌سرا: حسین غیاثی‌، آهنگساز: فرید سعادتمند)
سرکوب (علیرضا قربانی)، قطعه «سرکوب» (شعر: هوشنگ ابتهاج، آهنگساز: آرش گوران)
نهنگ آبی (سیروان خسروی و کاوه یغمایی)، قطعه «جای من نیستی» (ترانه‌سرا: زانیار خسروی و هادی زینتی‌، آهنگساز: زانیار و سیروان خسروی‌)
مانکن (فرزاد فرزین)، قطعه «مانکن» (ترانه‌سرا و آهنگساز: فرزاد فرزین)

بهترین تدوین

شبی که ماه کامل شد (حمید نجفی‌راد)
سرخپوست (عماد خدابخش)
طلا (پرویز شهبازی)
ماجرای نیمروز ۲: رد خون (محمد نجاریان)
مسخره‌باز (هایده صفی‌یاری)
قسم (خشایار موحدیان)

بهترین فیلم‌برداری

مسخره‌‌باز (علی قاضی)
سرخپوست (هومن بهمنش)
شبی که ماه کامل شد (سامان لطفیان)
قسم (تورج اصلانی)
قصر شیرین (مرتضی هدایی)
ماجرای نیمروز ۲: رد خون (هادی بهروز)
نشان عباس کیارستمی
کتاب آشپزی (سیاوش افشار)
بچه‌ای با جوراب قرمز (خداداد جلالی)
جهان با من برقص (سروش صحت)
روسی (امیرحسین ثقفی)
زغال (اسماعیل منصف)
مسخره‌باز (همایون غنی‌زاده)

بهترین دستاورد فنی و هنری

اجرای انیمیشن، «آخرین داستان» (به کارگردانی اشکان رهگذر)
طراحی صدا و صداگذاری، «آخرین داستان» (علیرضا علویان)
طراحی صحنه، «سرخپوست» (محسن نصرالهی)
طراحی چهره‌پردازی، «شبی که ماه کامل شد» (ایمان امیدواری)
طراحی جلوه‌های ویژه، «ماجرای نیمروز ۲: رد خون» (جلوه‌های ویژه میدانی: ایمان کرمیان، جلوه‌های ویژه بصری: سینا قویدل)
طراحی صحنه و لباس، «ماجرای نیمروز ۲: رد خون» (محمدرضا شجاعی)
طراحی صدا، «ماجرای نیمروز ۲: رد خون» (صدابرداری: هادی ساعدمحکم، صداگذاری: مهرشاد ملکوتی)
طراحی جلوه‌های ویژه بصری، «مسخره‌باز» (جواد مطوری)
طراحی صحنه و لباس، «مسخره‌باز» (طراحی صحنه: سهیل دانش‌اشراقی، طراحی لباس: الهام معین)
طراحی صدا، «مسخره‌باز» (صدابرداری: محمود کاشانی، صداگذاری: امیرحسین قاسمی)

بهترین مستند

تمام چیزهایی که جایشان خالیست (زینب تبریزی)
اسرار دریاچه (آرمین ایثاریان)
بهارستان خانه ملت (بابک بهداد)
زنانی با گوشواره‌های باروتی (رضا فرهمند)
میدان جوانان سابق (مینا اکبری)
مهین (محمدحسین حیدری)
بخش تلویزیون

بهترین سریال

هیولا
پایتخت ۶
ستایش ۳
گاندو
مانکن
نهنگ آبی

بهترین بازیگر زن کمدی

شبنم مقدمی (هیولا)
الناز حبیبی (دوپینگ)
شیلا خداداد (هیولا)
گوهر خیراندیش (هیولا)
ریما رامین‌فر (پایتخت ۶)
نسرین نصرتی (پایتخت ۶)

بهترین بازیگر مرد کمدی

محسن تنابنده (پایتخت ۶)
فرهاد اصلانی (هیولا)
بهرام افشاری (پایتخت ۶)
امیرحسین رستمی (فوق‌لیسانسه‌ها)
شکیب شجره (هیولا)
مهران مدیری (هیولا)

بهترین بازیگر زن درام

مریلا زارعی (مانکن)
نازنین بیاتی (مانکن)
سیما تیرانداز (از یادها رفته)
لیلا حاتمی (نهنگ آبی)
پانته‌آ سیروس (بانوی سردار)
نرگس محمدی (ستایش ۳)

بهترین بازیگر مرد درام

مصطفی زمانی (نهنگ آبی)
امیرحسین آرمان (مانکن)
داریوش ارجمند (ستایش ۳)
سعید راد (ترور خاموش)
ساعد سهیلی (نهنگ آبی)
محمدرضا فروتن (مانکن)

بهترین فیلمنامه تلویزیونی

هیولا (طراح داستان: پیمان قاسمخانی، نویسنده: امیر برادران)
پایتخت ۶ (سرپرست فیلمنامه و طراح داستان: محسن تنابنده)
ستایش ۳ (سعید مطلبی)
فوق‌لیسانسه‌ها (سروش صحت و ایمان صفایی)
مانکن (بابک کایدان)
نهنگ آبی (بهرام توکلی)

بهترین کارگردانی تلویزیونی

مهران مدیری (هیولا)
جواد افشار (گاندو)
بهرام بهرامیان (از یادها رفته)
فریدون جیرانی (نهنگ آبی)
حسین سهیلی‌زاده (مانکن)
سیروس مقدم (پایتخت ۶)

بهترین چهره تلویزیونی

احسان علیخانی (عصر جدید)
پژمان بازغی (کودک‌شو)
محمد دلاوری (تهران ۲۰)
سروش صحت (کتاب باز)
علی ضیا (فرمول یک)
محمدرضا علیمردانی (چهل تیکه)
مهران مدیری (دورهمی)

 

برندگان جشنواره «حافظ» به صورت غیرحضوری معرفی شدند

سینما ، تئاتر و تلویزیون |